Najwyższe budynki i budowle w Warszawie

Warszawa może pochwalić się najwyższymi budynkami w całej Polsce. Przoduje Pałac Kultury i Nauki, który niezmiennie od lat jest największym drapaczem chmur stolicy, ale po piętach depczą mu nowsze budynki, które znajdują się w centrum miasta.

W Warszawie znajduje się około 50 budynków, które mają minimum 65 metrów wysokości. Są to przede wszystkim wieżowce, ale także świątynie.

Warszawskie drapacze chmur zaliczają się do najwyższych w Polsce – to właśnie tutaj znajduje się 8 najwyższych budynków w kraju – a także do najwyższych na terenie Europy.

Historia warszawskich wysokościowców

Początki wysokich budynków i budowli w Warszawie sięgają początków XX wieku, kiedy to wybudowano tam mający 51 metrów budynek PAST-y (Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej).

W kolejnych latach zaczęto wznosić następne wysokościowce, między innymi w latach trzydziestych powstał Prudential, natomiast w latach pięćdziesiątych Pałac Kultury i Nauki.

Współczesne wysokościowce zaczęto budować w latach siedemdziesiątych. To właśnie wtedy zaczęły powstawać budynki Intraco czy budynek Elektrimu.

Aktualnie w centrum Warszawy znajduje się wiele nowych drapaczy chmur, wśród których pod względem wysokości wyróżniają się Warsaw Spire oraz Warsaw Trade Tower.

10 najwyższych budynków i budowli w Warszawie:

  1. Pałac Kultury i Nauki – 237 metrów
  2. Warsaw Spire – 220 metrów
  3. Warsaw Trade Tower – 208 metrów
  4. Q22 – 195 metrów
  5. Złota 44 – 192 metry
  6. Rondo 1 – 192 metry
  7. Centrum LIM – 170 metrów
  8. Warsaw Financial Center – 165 metrów
  9. InterContinental Warszawa – 164 metry
  10. Cosmopolitan Twarda 2/4 – 160 metrów

Najwyższą budowlą Warszawy jest komin Ciepłowni Kawęczyn mający 300 metrów wysokości.