W Warszawie ma powstać most pieszo-rowerowy przez Wisłę

Powstała umowa na projekt nowego mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę. Ma on połączyć brzegi Warszawy na wysokości ulic Karowej oraz Okrzei.

Nowe przeprawy w Warszawie pozwolą na rozładowanie i tak obciążonych dróg. Nowa inwestycja w tym zakresie została przeznaczona specjalnie dla pieszych oraz dla osób poruszających się rowerami.

Łatwiejszy przejazd przez Wisłę

Most pieszo-rowerowy ma być włączony w istniejący, a także w planowany układ dróg rowerowych, pozwalając na uzyskanie korytarza pomiędzy Pragą Północ i Targówkiem oraz Powiślem, Śródmieściem, a nawet z Wolą.

Jak wskazuje obecna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz: „Przybliżamy Wisłę warszawiakom”.

Projekt wybrany w międzynarodowym konkursie

Projekt architektoniczny przyszłego mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę w Warszawie został wyłoniony w międzynarodowym konkursie. Trafiło do niego aż 40 różnych prac konkursowych, w tym 6 pochodzących z innych krajów niż Polska.

Pierwszą nagrodę uzyskała spółka Schuessler-Plan Inżynierzy Sp. z o.o. z Warszawy. Zdobywca głównej oprócz nagrody pieniężnej dostanie również zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Jak wskazuje jej przedstawiciel: „Most nie będzie prostą „belką” przerzuconą pomiędzy brzegami, będzie „przełamany” w okolicach przyczółków”.

Podejrzewa się również, że podczas budowy mostu z Wisły zostanie wydobytych wiele cennych pamiątek z okresu ostatniej wojny, a także z wcześniejszych czasów.

Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu najbliższych 2 lat. Piesi i rowerzyści mają skorzystać z kładki po raz pierwszy w 2020 roku.